
The Bourns Trimpot 3386 Sealed Linear variable resistor is a cermet type device with a voltage rating of 300V and a power dissipation of 500mW. It has a linear taper and a resistance of 500 ohms. The device is packaged in a rail/Tube format and is available in a through hole mount configuration. The operating temperature range is from -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3386W-1-501 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Blue |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Turns | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Resistance | 500R |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Trimpot® 3386 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 300V |
| Weight | 0.03oz |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3386W-1-501 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.