
5W wirewound linear potentiometer with 2kR resistance and 3% tolerance. Features 10 turns, panel mount, and solder termination. Operates from 1°C to 125°C with a 1kV voltage rating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3400S-1-202L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 46.04mm |
| Length | 65.09mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | 1°C |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Mount | Panel |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 10 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 2kR |
| Resistance Tolerance | 3% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 3400 |
| Taper | Linear |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 3% |
| Type | Potentiometer |
| Voltage Rating | 1kV |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Weight | 21g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3400S-1-202L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
