Wirewound linear potentiometer with 2.5kR resistance and 5% tolerance. Features a 2W power dissipation rating and operates within a -40°C to 125°C temperature range. This panel-mount component has a single gang, 10 turns, and solder termination. Includes a 0.2497-inch diameter actuator with a 0.812-inch length.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3590S-2-252L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Diameter | 0.2497inch |
| Actuator Length | 0.812inch |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 22.23mm |
| Length | 39.22mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Mount | Panel |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 10 |
| Package Quantity | 5 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 2.5kR |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 3590 |
| Taper | Linear |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 5% |
| Type | Potentiometer |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3590S-2-252L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.