
The 3590S-6-202L is a 10-turn linear wirewound potentiometer with a resistance of 2kR and a tolerance of 5%. It has a maximum power dissipation of 2W and can operate at temperatures up to 125°C. The potentiometer is mounted on a panel and is available in a bulk packaging quantity of 5. It is not radiation hardened and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3590S-6-202L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Diameter | 0.236inch |
| Actuator Length | 0.812inch |
| Depth | 22.23mm |
| Length | 39.22mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Panel |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 10 |
| Package Quantity | 5 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 2kR |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 3590 |
| Taper | Linear |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 5% |
| Type | Potentiometer |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3590S-6-202L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
