
The Bourns 3683S-1-102 is a variable resistor with a maximum operating temperature range of -25°C to 85°C. It has a maximum power dissipation of 2W and a resistance of 1kR with a tolerance of 3%. The resistor is mounted on a panel and has a weight of 23.5g. It is not RoHS compliant and contains lead, making it a non-lead-free component.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3683S-1-102 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 36.1mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Mount | Panel |
| Package Quantity | 5 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 1kR |
| RoHS Compliant | No |
| Series | 3680 |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 3% |
| Voltage Rating | 1kV |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Weight | 23.5g |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3683S-1-102 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.