
Digital potentiometer, 2W power dissipation, 1kR resistance with 3% tolerance. Features panel mount, solder termination, and 3 gangs. Operates within a -25°C to 85°C temperature range, with a DC rated voltage of 500V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3683S-1-102L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 23.62mm |
| Height | 23.62mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 37.08mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Mount | Panel |
| Number of Characters | 3 |
| Number of Gangs | 3 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 1kR |
| Resistance Tolerance | 3% |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 3680 |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 3% |
| Type | Potentiometer |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Weight | 23.5g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3683S-1-102L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
