Bourns 4308R-101-330 technical specifications.
| Package/Case | SIP |
| Circuit Type | Bussed |
| Depth | 2.16mm |
| Height | 0.195inch |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead Pitch | 2.54mm |
| Length | 0.784inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Resistors | 7 |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Bulk |
| Power Per Element | 200mW |
| Resistance | 33R |
| RoHS Compliant | No |
| Series | 4300R |
| Technology | THICK FILM |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Termination | Pin |
| Thickness | 2.16mm |
| Tolerance | 2% |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.085inch |