Bourns 4606X-101-683LF technical specifications.
| Package/Case | SIP |
| Circuit Type | Bussed |
| Depth | 2.49mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2.54mm |
| Length | 15.19mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Resistors | 5 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Power Per Element | 200mW |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 68kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 4600X |
| Technology | THICK FILM |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Termination | Pin |
| Thickness | 2.49mm |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |