The CD0603-Z3V6 is a surface mount zener diode with a zener voltage of 3.6V and a tolerance of 5%. It has a maximum power dissipation of 150mW and an impedance of 95 ohms. The diode is available in a 0603 package and is RoHS compliant. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns CD0603-Z3V6 technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Contact Plating | Gold |
| ESD Protection | No |
| Impedance | 95R |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 150mW |
| Max Reverse Leakage Current | 15uA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 150mW |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Zener Voltage | 3.6V |