Bourns CD143A-SR70 technical specifications.
| Package/Case | SOT-143 |
| Clamping Voltage | 7V |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 1.39mm |
| Direction | Unidirectional |
| ESD Protection | Yes |
| Height | 1.14mm |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 3.04mm |
| Max Breakdown Voltage | 85V |
| Min Breakdown Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 24A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Unidirectional Channels | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 24A |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 85V |
| Reverse Recovery Time | 4ns |
| Reverse Standoff Voltage | 70V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 1.39mm |
| Working Voltage | 70V |