The CD214A-T75CALF is a bidirectional transient voltage suppressor diode from Bourns, featuring a silicon diode element and a maximum reverse voltage of 75V. It has a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 400mW and a maximum power dissipation of 5mW. The diode is packaged in a 2-pin DO-214AC package, suitable for surface mount applications. The operating temperature range is not specified.