Bourns CD214A-T78ALF technical specifications.
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 126V |
| Contact Plating | Tin |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| ESD Protection | Yes |
| Leakage Current | 5uA |
| Min Breakdown Voltage | 86.7V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Surge Current | 3.2A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 78V |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 3.2A |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 86.7V |
| Reverse Standoff Voltage | 78V |