The CD214C-T48C is a bidirectional transient voltage suppressor diode from Bourns, featuring a silicon diode element and a maximum reverse voltage of 48V. It has a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 400W and a maximum power dissipation of 1W. The diode is packaged in a 2-pin DO-214AB package and is suitable for use in a variety of applications requiring transient voltage suppression. The operating temperature range is not specified, but the package type is R-PDSO-C2.