Bourns CDSOD323-T24S technical specifications.
| Capacitance | 88pF |
| Clamping Voltage | 49V |
| Depth | 1.45mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 1.9mm |
| Min Breakdown Voltage | 26.7V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 12A |
| Peak Pulse Power | 500W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 24V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Working Voltage | 24V |