Bourns CM201212-82NKL technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Package/Case | 0805 |
| Core Material | Polymer |
| DC Resistance (DCR) | 600mR |
| Depth | 1.57mm |
| Height | 1.27mm |
| Inductance | 82nH |
| Length | 2mm |
| Max DC Current | 330mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 15 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 1.1GHz |
| Series | CM201212 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 1.27mm |