
The CR0201-FW-1000GLF is a 25V 100R 1% chip resistor from Bourns, packaged in a 0201 case with a tin contact plating. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. This resistor is designed for surface mount applications and is available in quantities of 10,000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Contact Plating | Tin |
| Height | 0.01inch |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 100R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CR0201 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 25V |
| Width | 0.012inch |
| RoHS | Compliant |