
Bourns CR0201-FW-1003GLF is a surface mount fixed resistor with a maximum operating temperature range of -55°C to 125°C. It has a resistance of 100kR and a tolerance of 1%. The resistor is packaged in a 0201 case and is available in quantities of 10,000 per reel. It is RoHS compliant and has a maximum power dissipation of 50mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns CR0201-FW-1003GLF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Contact Plating | Tin |
| Height | 0.01inch |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 100kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CR0201 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 25V |
| Weight | 6E-06oz |
| Width | 0.3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns CR0201-FW-1003GLF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.