
The CR0201-FW-1023GLF is a 0201 case code, 0603 metric case code, surface mount chip resistor with a resistance of 102kR and a tolerance of 1%. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor is RoHS compliant and has a maximum power dissipation of 50mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns CR0201-FW-1023GLF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Contact Plating | Tin |
| Height | 0.23mm |
| Length | 0.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 102kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CR0201 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 25V |
| Weight | 6E-06oz |
| Width | 0.3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns CR0201-FW-1023GLF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.