The Bourns CR0201-FW-33R0GLF is a 25V 33R 1% SMD chip resistor with a maximum power dissipation of 50mW. It has a surface mount package with a 0201 case code and is available in a tape and reel packaging with 10000 units per package. The resistor operates within a temperature range of -55°C to 125°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns CR0201-FW-33R0GLF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Contact Plating | Tin |
| Height | 0.01inch |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 33R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CR0201 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 25V |
| Width | 0.012inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns CR0201-FW-33R0GLF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.