The CR0402-FX-2200GLF is a 50V surface mount chip resistor from Bourns with a resistance of 220 ohms and a tolerance of 1%. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor is packaged in a 0402 case, measures 0.35mm in height, 1mm in length, and 0.5mm in width, and is available in quantities of 10,000 per reel. It is compliant with RoHS regulations and features a tin contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns CR0402-FX-2200GLF technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Contact Plating | Tin |
| Height | 0.35mm |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 220R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CR0402 |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 356um |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.5mm |