
The CR0402-FX-4751GLF is a 50V surface mount fixed resistor with a resistance of 4.75kΩ. It is available in a 0402 package with a maximum power dissipation of 63mW. The resistor is RoHS compliant and has an operating temperature range of -55°C to 125°C. It is suitable for use in a variety of applications, including general electronics.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns CR0402-FX-4751GLF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Contact Plating | Tin |
| Height | 0.016inch |
| Length | 0.039inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 63mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 4.75kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CR0402 |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 356um |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns CR0402-FX-4751GLF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
