
Thick Film Resistors - SMD 75K OHM 1%
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Height | 0.35mm |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 75kR |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CR0402 |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 356um |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 50V |
| Width | 0.5mm |
| RoHS | Not Compliant |