Bourns CR0603-FX-1001ELF technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Rectangular |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 0.8mm |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.45mm |
| Length | 1.6mm |
| Manufacturer Series | CR0603 |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Military Standard | Not |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Package Shape | Rectangular |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 1kR |
| Resistance Tolerance | 1% |
| Resistor Type | Thick Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CR0603 |
| Size Code | 0603 |
| Technology | THICK FILM |
| Terminal Finish | Tin |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.8mm |
| Working Voltage | 50V |