The CR0603-FX-2371ELF is a surface mount resistor with a 50V voltage rating and 2.37k ohm resistance. It has a tolerance of 1% and a maximum power dissipation of 100mW. The resistor is packaged in a 0603 case and is available in quantities of 5000. It is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 155°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns CR0603-FX-2371ELF technical specifications.
| Package/Case | 0603 |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.022inch |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 2.37kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CR0603 |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 457um |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 50V |
| Width | 0.8mm |