The CR0603-FX-3091ELF is a surface mount chip resistor with a voltage rating of 50V and a resistance of 3.09kΩ. It has a tolerance of 1% and a maximum power dissipation of 100mW. The resistor is packaged in a 0603 case, measuring 0.45mm in height, 1.6mm in length, and 0.8mm in width. It is available in quantities of 5000 and is packaged on a tape and reel. The resistor is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 155°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns CR0603-FX-3091ELF technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.45mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 3.09kR |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 457um |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 50V |
| Width | 0.8mm |