The CR0603-FX-43R2GLF is a surface mount chip resistor with a resistance of 43.2 ohms and a tolerance of 1%. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 155°C and a maximum power dissipation of 100mW. The resistor is packaged in a 0603 case, measuring 0.063inch in length and 0.022inch in height, and is available in quantities of 10,000 on tape and reel. It is manufactured by Bourns and is a type of fixed resistor.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns CR0603-FX-43R2GLF technical specifications.
| Package/Case | 0603 |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.022inch |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 43.2R |
| Series | CR0603 |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 457um |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 50V |
| Weight | 7.1E-05oz |
| Width | 0.8mm |