The CR0603-FX-56R0ELF is a 56 ohm, 50V, 1% tolerance, surface mount resistor from Bourns. It has a 0603 package case and is available in quantities of 5000. The resistor is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 155°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is designed for surface mount applications and is resistant to moisture.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns CR0603-FX-56R0ELF technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.022inch |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 56R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CR0603 |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 457um |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 50V |
| Width | 0.8mm |