The CR0603-JW-242ELF is a 2.4k ohm, 50V, 5% tolerance, 100mW power dissipation SMD/SMT resistor from Bourns. It is available in a 0603 package with a height of 0.022inch and a width of 0.8mm. The resistor is RoHS compliant and has a maximum operating temperature range of -55°C to 155°C. It is packaged in tape and reel quantities of 5000 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns CR0603-JW-242ELF technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.022inch |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 2.4kR |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 457um |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| Width | 0.8mm |