The CR0805-FX-1151ELF is a surface mount chip resistor with a voltage rating of 150V and a resistance of 1.15kR. It has a tolerance of 1% and is available in a package quantity of 5000. The resistor is packaged in tape and reel and is RoHS compliant. It has a maximum operating temperature of 155°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns CR0805-FX-1151ELF technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.024inch |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 125mW |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 1.15kR |
| Thickness | 508um |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 150V |
| Width | 1.25mm |