The CR0805-FX-2401ELF is a 2.4k ohm, 150V, 1% tolerance, surface mount chip resistor from Bourns. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 155°C and a maximum power dissipation of 125mW. The resistor is packaged in a 0805 case, measures 1.25mm wide and 0.079inch long, and is available in quantities of 5000 on tape and reel. The resistor is RoHS compliant and features a tin contact plating and moisture resistance.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.024inch |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 125mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 2.4kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CR0805 |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 508um |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 150V |
| Width | 1.25mm |
| RoHS | Compliant |