The CR0805-FX-30R0GLF is a 30 ohm, 150 volt, 1% tolerance chip resistor from Bourns. It has a 0805 SMD package and is rated for operation between -55°C and 155°C. The resistor is surface mountable and is available in quantities of 10,000 per reel. It features a tin contact plating and is resistant to moisture.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns CR0805-FX-30R0GLF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.024inch |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 125mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 30R |
| Series | CR0805 |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 508um |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 150V |
| Width | 0.049inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns CR0805-FX-30R0GLF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.