The CR0805-FX-39R2ELF is a surface mount chip resistor with a resistance of 39.2 ohms and a tolerance of 1%. It has a maximum power dissipation of 125 milliwatts and a voltage rating of 150 volts. The resistor is packaged in a 0805 case and is available in quantities of 5000 on tape and reel. It is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 155°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns CR0805-FX-39R2ELF technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.024inch |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 125mW |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 39.2R |
| Thickness | 508um |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 150V |
| Width | 1.25mm |