The CR0805-FX-41R2ELF is a surface mount fixed resistor with a resistance of 41.2 ohms, a voltage rating of 150 volts, and a tolerance of 1%. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 155°C and a maximum power dissipation of 125 milliwatts. The resistor is packaged in a 0805 case and is available in quantities of 5000 on tape and reel. It is RoHS compliant and features moisture resistant construction.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns CR0805-FX-41R2ELF technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.024inch |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 125mW |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 41.2R |
| Thickness | 508um |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 150V |
| Width | 1.25mm |