
The CR2010-JW-331ELF is a 200V 330R 5% SMD/SMT fixed resistor from Bourns. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 155°C and a maximum power dissipation of 500mW. The resistor is packaged in a 2010 case with a height of 0.6mm, length of 5mm, and width of 2.5mm. It is available in quantities of 4000 per reel and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns CR2010-JW-331ELF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 2010 |
| Case Code (Metric) | 5025 |
| Package/Case | 2010 |
| Contact Plating | Tin |
| Height | 0.6mm |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 330R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CR2010 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 200V |
| Width | 2.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns CR2010-JW-331ELF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.