The CRL1206-FW-4R30ELF is a 4.3 ohm, 1% tolerance chip resistor from Bourns. It has a maximum power dissipation of 250 milliwatts and is available in a 1206 case size. The resistor is surface mountable and has a temperature range of -55°C to 125°C. It is RoHS compliant and available in quantities of 5000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns CRL1206-FW-4R30ELF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Package/Case | 1206 |
| Contact Plating | Tin |
| Height | 0.028inch |
| Length | 0.126inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 4.3R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CRL |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| Width | 1.6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns CRL1206-FW-4R30ELF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
