
The CRL2512-FW-1R00ELF is a 1R 1% fixed resistor from Bourns, available in a 2512 case size. It has a maximum operating temperature of 125°C and a maximum power dissipation of 1W. The resistor is surface mountable and comes in a tape and reel packaging with 4000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Case Code (Imperial) | 2512 |
| Case Code (Metric) | 6432 |
| Package/Case | 2512 |
| Contact Plating | Tin |
| Height | 0.028inch |
| Length | 0.248inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 1R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CRL |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| Width | 3.1mm |
| RoHS | Compliant |