BOURNS - CRM0805-FX-51R0ELF - SMD Chip Resistor, 0805 [2012 Metric], 51 ohm, CRM Series, 150 V, Thick Film, 250 mW
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns CRM0805-FX-51R0ELF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Contact Plating | Tin |
| Height | 0.024inch |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 51R |
| Resistance Tolerance | 1% |
| Resistor Type | Thick Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CRM0805 |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 150mV |
| DC Rated Voltage | 150V |
| Width | 0.047inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns CRM0805-FX-51R0ELF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.