The CRM0805 is a 477mV thick film chip resistor with a 1% tolerance, available in a 0805 package. It operates over a temperature range of -55°C to 155°C and has a maximum power dissipation of 250mW. The resistor is RoHS compliant and available in cut tape packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns CRM0805-FX-R510ELF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 510mR |
| Resistance Tolerance | 1% |
| Resistor Type | Thick Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CRM0805 |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 477mV |
| DC Rated Voltage | 477mV |
| Width | 2mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns CRM0805-FX-R510ELF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.