
The CRM0805 is a thick film chip resistor with a voltage rating of 477mV and a tolerance of 1%. It has a maximum power dissipation of 250mW and is available in a 0805 package. The resistor is RoHS compliant and has a resistance of 910mR. It operates within a temperature range of -55°C to 155°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns CRM0805-FX-R910ELF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 910mR |
| Resistance Tolerance | 1% |
| Resistor Type | Thick Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CRM0805 |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 477mV |
| DC Rated Voltage | 477mV |
| Width | 2mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns CRM0805-FX-R910ELF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
