
The CRT0603-BY-1001ELF is a surface mount resistor from Bourns with a maximum operating temperature range of -55°C to 155°C. It has a resistance of 1kR and a voltage rating of 75V. The resistor is packaged in a 0603 case and is RoHS compliant. It is available on tape and reel and is suitable for use in general applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns CRT0603-BY-1001ELF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Contact Plating | Tin |
| Height | 0.024inch |
| Length | 0.061inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 1kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CRT |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 0.1% |
| Voltage Rating | 75V |
| DC Rated Voltage | 75V |
| Weight | 7.1E-05oz |
| Width | 0.8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns CRT0603-BY-1001ELF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
