Inductor RF Wirewound 0.15uH 2% 100MHz 50Q-Factor Ferrite 0.4A 0.56Ohm DCR 0805 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.15uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.56Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 920MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.2mm |
| Height | 1.4mm |
| Product Depth | 1.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |