Bourns EMI220T-RC technical specifications.
| Attenuation Value | 25dB |
| Capacitance | 22pF |
| Package/Case | Radial |
| Circuit Type | Filter |
| Current | 5A |
| Current Rating | 5A |
| Depth | 3.2mm |
| ESD Protection | No |
| Height | 8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9mm |
| Max Current Rating | 5A |
| Max DC Current | 5A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 50V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | N/A |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EMIT |
| Termination | PC Pins |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 3.2mm |