Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns FB20011-3B-RC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Diameter | 5.99mm |
| Impedance | 415R |
| Inductance | 10uH |
| Inside Diameter | 610um |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 13.97mm |
| Military Standard | Not |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Outside Diameter | 5.99mm |
| Package Quantity | 300 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FB2000 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 25% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns FB20011-3B-RC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
