
The Bourns FW10A10R0JA is a wirewound fusible resistor with a voltage rating of 240V and a resistance of 10R. It has a tolerance of 5% and a maximum power dissipation of 1W. The resistor is packaged in an axial leaded configuration and is compliant with RoHS regulations. It has an operating temperature range of -55°C to 155°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns FW10A10R0JA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Diameter | 5.5mm |
| Lead Diameter | 0.55mm |
| Length | 12mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 10R |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FW |
| Technology | WIRE WOUND |
| Termination | Axial |
| Threshold Voltage | 3.2V |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 240V |
| DC Rated Voltage | 240V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns FW10A10R0JA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
