
The Bourns LM-LP-1002L is a telecom transformer with an inductance of 2.8H and a 1:1 turns ratio. It features a PC pin lead/base style and is designed for through hole mounting. The transformer operates within a temperature range of -10°C to 60°C and has a frequency range of 0.2 to 3.5 kHz. The Bourns LM-LP-1002L is available in a rail/Tube packaging with 28 units per package and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns LM-LP-1002L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Inductance | 2.8H |
| Lead/Base Style | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Through Hole |
| Operating Frequency | 0.2 to 3.5 kHz |
| Package Quantity | 28 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LM-LP 1000 |
| Turns Ratio | 1:1 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns LM-LP-1002L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.