
The Bourns MF-LR550S is a 2-electrode gas discharge tube with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a current rating of 100A and a hold current of 5.5A. The device is UL, CSA, and TUV approved and has a power dissipation of 1.4W. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns MF-LR550S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, TUV |
| Package/Case | Axial |
| Current Rating | 100A |
| Hold Current | 5.5A |
| Max Current Rating | 100A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 20V |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 1.4W |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 19mR |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Multifuse®, MF-LR |
| Termination | Axial |
| Time to Trip | 5s |
| Trip Current | 10.5A |
| DC Rated Voltage | 20V |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Bourns MF-LR550S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
