PTC Resettable Fuse 6A(hold) 11.7A(trip) 10V 100A 2.8W 5s 0.007Ohm SMD Solder Pad 15 X 15.9 X 1mm Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Hold Current | 6A |
| Trip Current | 11.7A |
| Max Voltage Rating | 10V |
| Max Current Rating | 100A |
| Maximum Initial Resistance | 0.014Ohm |
| Typical Power Dissipation | 2.8W |
| Number of Terminals | 2 |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |