
The MF-LR600S is a 2-electrode gas discharge tube from Bourns, designed for overvoltage and ESD protection. It has a current rating of 100A and a power dissipation of 2.8W. The device operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is approved by UL, CSA, and TUV. It is available in a bulk packaging quantity of 500 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns MF-LR600S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, TUV |
| Package/Case | Axial |
| Current Rating | 100A |
| Hold Current | 6A |
| Max Current Rating | 100A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 10V |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 2.8W |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 14mR |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Multifuse®, MF-LR |
| Termination | Axial |
| Time to Trip | 5s |
| Trip Current | 11.7A |
| DC Rated Voltage | 10V |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Bourns MF-LR600S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
