
PTC Resettable Fuse 1A(hold) 2.5A(trip) 24V 100A 1.5W 7s 0.07Ohm SMD Solder Pad 12.1 X 5.2 X 1mm Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns MF-LS100S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, TUV |
| Package/Case | Axial |
| Current Rating | 100A |
| Hold Current | 1A |
| Max Current Rating | 100A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 1.5W |
| Resistance | 130mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Multifuse®, MF-LS |
| Termination | Axial |
| Time to Trip | 7s |
| Trip Current | 2.5A |
| DC Rated Voltage | 24V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns MF-LS100S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
