The MF-LS190RU is a varistor from Bourns with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a current rating of 100A and a hold current of 1.9A. The varistor is RoHS compliant and has a power dissipation of 1.9W. It is available in a radial package with a termination of axial and is packaged in bulk quantities of 500. The MF-LS190RU is approved by UL, CSA, and TUV.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns MF-LS190RU datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, TUV |
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 100A |
| Hold Current | 1.9A |
| Max Current Rating | 100A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 1.9W |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 57mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MF-LS |
| Termination | Axial |
| Trip Current | 4.2A |
| DC Rated Voltage | 15V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns MF-LS190RU to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
